30.06.2011

Truskawkowy sernik na zimno

Ostatnie już w tym roku ciasto z truskawkami.  Szkoda, jakoś się nie najadłam.  Ani truskawek, ani ciast truskawkowych, przetworów nie mam żadnych.  Mam nadzieję, że za rok będzie lepiej.
To ciasto pierwszy raz robiłam blisko 10 lat temu. Jest cudnie owocowe, lekkie i można je robić też w wersji malinowej (jagodowe?).  Przepis pochodzi z książki Kuchnia Polska, Z. Miętkiewicz.  W oryginale jest na biszkopcie, ale spokojnie można użyć herbatników, lub też przygotować bez spodu, tak jak w tej wersji.





Składniki:

* 1 kg truskawek (moim zdaniem powinno być około 750 g)
* 3 opakowania serków homogenizowanych waniliowych (po ok. 150 g)
* 4 łyżki żelatyny
* 1/2 szklanki cukru (w zależności od słodkości truskawek)
* 1 galaretka (najlepiej w smaku owoców)
* ew. biszkopt / herbatniki


Wykonanie:

Truskawki miksujemy z cukrem. Żelatynę zalewamy 1/4 szklanki wrzątku i mieszamy aż się rozpuści. Odstawiamy do przestudzenia. Mniej więcej połowę ostudzonej żelatyny dodajemy do zmiksowanych truskawek i dokładnie mieszamy. Resztę żelatyny mieszamy z serkiem (serek powinien być w temperaturze pokojowej. Jeszcze lepiej do żelatyny dodać odrobinę serka, wymieszać, a dopiero potem dodać do pozostałego serka. Tak samo można zrobić wcześniej z truskawkami). Około połowę truskawek mieszamy z połową serka i czekamy aż lekko stężeje. Kiedy mieszanka serowo-truskawkowo jest lekko zastygnięta wylewamy w porcjach do tortownicy wyłożonej folią, na przemian masę serową i serowo-truskawkową. Wstawiamy do lodówki do całkowitego zastygnięcia. W międzyczasie rozpuszczamy galaretkę w niepełnej ilości wody (około 300 ml). Do przestudzonej galaretki dodajemy resztę zmiksowanych truskawek i mieszamy. Kiedy galaretka będzie tężała, wylewamy ją na zastygnięty dół. Wstawiamy do lodówki. Ciasto jest gotowe, kiedy galaretka całkowicie stężeje.

29.06.2011

Truskawkowa kruszonka

Ostatnia łubianka truskawek musiała zostać godnie wykorzystana.  Do tego musiało powstać też coś dla małych alergików.  Powstał kakaowy biszkopt z truskawkami (zdjęć nie ma, a i przepisu nie będzie, bo chyba jednak truskawki są zbyt soczyste do biszkoptu),kruszonka i sernik na zimno (właśnie się studzi).  Kruszonka robiona zupełnie na oko.




Składniki:
  • truskawki (około 250 g)
  • garść jagód
  • cukier
  • 2 łyżki mąki ziemniaczanej
  • kruszonka według tego przepisu


Wykonanie:
Umyte i odszypułkowane truskawki wkładamy do naczynia do zapiekania.  Część truskawek rozgniatamy (użyłam tłuczka do ziemniaków), część zostawiamy w całości.   Dosładzamy do smaku i dodajemy mąkę ziemniaczaną, mieszamy.  Przygotowujemy kruszonkę i posypujemy truskawki. Na wierzch dodajemy jeszcze garść jagód.  Pieczemy w 200 stopniach około 20 - 25 minut.

28.06.2011

Ciasto z jagodami

Ciasto ucierane jest takie wspaniałe, że pomieści każdy owoc.  Ba, z każdym współgra idealnie.  Tym razem w ruch poszły jagody.  Zbierane w lesie, zaraz po deszczu, wśród przepięknie śpiewających ptaków. 





Składniki:

* 250 g masła lub margaryny
* 3,5 - 4 szklanki mąki
* 7 jajek
* 1,5 szklanki cukru
* 2 łyżeczki proszku do pieczenia
* 2/3 szklanki mleka
* jagody - 2 szklanki, albo i więcej
* cukier puder do posypania

Wykonanie:

Jajka utrzeć z cukrem, aż cukier się rozpuści. Masło roztopić i ostudzone dodać do jajek. Wymieszać, dodać mleko a na końcu delikatnie wmieszać mąkę. Wylać ciasto na dużą prostokątną blachę. Na wierzch położyć owoce (kładziemy dość gęsto, tak aby nie było widać ciasta). Piec w temperaturze 180 stopni przez około 40 minut, aż będzie lekko brązowe. Sprawdzić patyczkiem czy środek nie jest mokry.

27.06.2011

Syrop z czereśni

Już kilka, albo kilkanaście razy uległam przepisom Beatki.  Tym razem postanowiłam skorzystać z jej rad i zrobić syrop z czereśni.  No może nie do końca syrop, a coś pomiędzy sokiem a syropem.  Wykorzystałam końcówkę zawartości 2 skrzynek i wyszła mi jedna buteleczka pysznego napoju.  Będzie w sam raz na jesień do herbatki lub po prostu z wodą.


 

Składniki:

* 350 ml wody
* 700 g czereśni (waga z pestkami)
* 250 g cukru
* sok z połowy cytryny


Wykonanie:

Czereśnie umyć. Wydrylować na garnkiem, tak aby sok, który wypływa podczas drylowania się nie zmarnował. Zagotować wodę. Wrzątkiem zalać czereśnie i ponownie zagotować. Jak tylko woda zacznie ponownie wrzeć, zdjąć garnek z gazu. Przykryć i odstawić na kilka godzin. Owoce wyłożyć na sitko (ja dodatkowo wykładam sitko gazą). Dokładnie odcedzić owoce (można lekko wycisnąć, ale uważamy aby sok nie zrobił się mętny). Dodajemy sok z cytryny i cukier. Gotujemy przez kilka minut, ściągamy szumowiny i wlewamy syrop do gorących, wyparzonych butelek. Szczelnie zamykamy.

26.06.2011

Drożdżówki z czereśniami

2 skrzynki owoców zobowiązują.  Część zjedzona "na surowo", część zamknięta w słoiczkach z dżemami, ale na wyjście też będzie coś potrzebne.  A czy jest coś lepszego niż domowe drożdżówki z owocami? 






Składniki:

* 500 g mąki (+ ewentualnie więcej do podsypania)
* 1 niepełna szklanka mleka
* 1 opakowanie drożdży instant (7 g)
* 1 jajko
* 1 niepełna szklanka cukru
* 100 g masła
* pół kilograma czereśni (waga z pestkami)
* odrobina mleka do posmarowania drożdżówek


Wykonanie:

Mleko z masłem lekko podgrzewamy i mieszamy tak, aby masło się rozpuściło. Odstawiamy do lekkie przestygnięcia (musi być letnie). Pozostałe składniki (poza czereśniami) wrzucamy do miski. Dolewamy mleko z masłem i wyrabiamy (ja wyrabiałam robotem, ale można ręcznie). Ciasto jest dość lepkie, więc jeśli będzie taka potrzeba dodajcie odrobię mąki. Gdy ciasto jest już elastyczne, wkładamy do miski nasmarowanej olejem, przykrywamy i odstawiamy w ciepłe miejsce do wyrośnięcia (ma podwoić swoją objętość). W międzyczasie drylujemy czereśnie i wkładamy do sitka, aby odciekł sok. Wyrośnięte ciasto wykładamy na stolnicę podsypaną mąką i wałkujemy. Wykrawamy odpowiednie kształty, wkładamy owoce i ewentualnie posypujemy kruszonką. Pieczemy w piekarniku nagrzanym do 200 stopni przez około 20 minut.

25.06.2011

Noc Świętego Jana

Mała fotorelacja z Nocy Świętego Jana w lubelskim skansenie.  Zdjęcia robione przez mojego męża.










23.06.2011

Sorbet truskawkowy

Uwielbiam mrożone truskawki.  Ten przepis, w wersji bez cytryny i z cukrem, wykorzystuję też do zamrażania truskawek na zimę.  Potem są jak znalazł do placuszków.




 Składniki:

* 1 kg truskawek
* 5 łyżek syropu z fiołków (ew. miodu)
* sok z 1 cytryny



Wykonanie:

Umyte i odszypułkowane truskawki miksujemy z syropem. Dodajmy sok z całej cytryny i ponownie miksujemy. Wlewamy do maszyny do lodów. Jeśli nie mamy maszyny wlewamy do pojemnika. Sorbet miksujemy przynajmniej co godzinę. Zamrażamy przez 6 godzin. Przed podaniem wyjmujemy, żeby sorbet nieco odtajał.

22.06.2011

Truskawkowe muffinki bez mleka

Chciałam zrobić babeczki dla dwóch cudnych dziewczynek.  Dziewczynki jednak są uczulone na mleko.  Na szczęście do głowy przyszedł mi pewien pomysł.  Eksperyment udany, dziewczynki, nie tylko te uczulone,  muffinkami zachwycone.  Co chwila słychać było wołanie: Babę.

 

Składniki:

* 250 g mąki
* 2 łyżeczki proszku do pieczenia
* ½ łyżeczki sody oczyszczonej
* 120g cukru
* 250ml zmiksowanych truskawek
* 90ml oleju roślinnego
* 1 duże jajko

Wykonanie:

Piekarnik nagrzewamy do 200 stopni. W jednej misce mieszamy wszystkie suche składniki. W drugiej mieszamy wszystkie mokre. Następnie mieszamy niedbale zawartość misek. Ciasto wylewamy do foremek na muffinki. Pieczemy około 20 minut.

20.06.2011

Kluski z truskawkami

Zwyczajne, najzwyklejsze, a jednak nie może ich zabraknąć.  Ukochana czerwcowa kolacja, a nawet i obiad.




Składniki:

* 200 g ugotowanego makaronu nitki
* 3 łyżki śmietany
* 1 - 2 łyżki cukru waniliowego
* kubek truskawek


Wykonanie:

Truskawki kroimy nożem lub ugniatamy tłuczkiem do ziemniaków. Posypujemy cukrem waniliowym, mieszamy ze śmietaną a następnie z makaronem. Następnie robimy kolejną porcję.

19.06.2011

Ucierane płatki piwonii

Niedawno Amber pokazała konfitury z piwonii. Dlatego też postanowiłam spróbować jak smakują.  Ponieważ na wsi piwonie jeszcze kwitły, urwałam dwa kwiaty i utarłam z cukrem (tak jak robi się to z płatkami róż).  Co wyszło?  Zapach niesamowity, cudowny, zniewalający.  A smak?  No cóż moje były dość gorzkie.  Być może kwiaty już za bardzo rozwinięte, a może jakaś inna przyczyna?  Ktoś wie?  Oczywiście płatki wędrują do Kwiatowej Księgi.


 

Składniki:

* 15 g płatków piwonii
* 30 g cukru
* 1 łyżeczka soku z cytryny


Wykonanie:


Płatki ucieramy z cukrem w makutrze czy moździerzu. Pod koniec ucierania dodajemy sok z cytryny.

17.06.2011

Serniczki z jagodami

Już kilka dni temu obiecałam, że uraczę Was jagodami.  Długo zastanawiałam się, co powinnam przygotować na początek jagodowego sezonu.  Wybór padł na serniczki pokazane przez Małgosię.  Zrezygnowałam jednak z kruszonki.


 

Składniki:

* 1 jajko
* 50g cukru pudru
* 2 łyżki maizeny (skrobi kukurydzianej)
* 2 łyżki ajerkoniaku (niekoniecznie)
* skórka z 1 cytryny
* 250g twarogu 3-krotnie mielonego
* ok. ½ szkl. jagód i poziomek

Wykonanie:

Jajko utrzeć z cukrem do białości. Cały czas ucierając dodawać kolejno: maizenę, ajerkoniak i skórkę z cytryny. Na sam koniec wmieszać bardzo delikatnie twaróg (jeśli robotem to na niskich obrotach).
Rozlać masę na podpieczone spody. Na środek każdej wyłożyć po 1 łyżeczce jagód.
Piec ok. 30 min. W 180 st.C. Serniczki (w papierkach) w miarę szybko wyjąć z formy mufinkowej (gdy tylko przestaną parzyć w dłonie). Dostudzić na kratce.


16.06.2011

Syrop z kwiatów czarnego bzu

Udało mi się.  W ostatniej chwili zebrałam kwiaty bzu.  Zrobiłam cudownie pachnący syrop według przepisu Beatki, której przepis cytuję poniżej.  Przepis dodaję do Kwiatowej Akcji Pinkcake.


 

Składniki:

* 20-40 baldachów czarnego bzu
* 1 kg cukru
* 20 g kwasku cytrynowego lub sok z 1 cytryny
* 1 litr wody



Wykonanie:

Kwiaty zbieramy w suchy, słoneczny dzień (najlepiej takie, które są w początkowej, a nie w końcowej fazie kwitnięcia). Zrywamy je delikatnie i równie delikatnie układamy je w misie lub w worku (nie zamykamy go). Pamiętajmy by nie zrywać zbyt wielu kwiatostanów z tego samego drzewa. Po przyniesieniu ich do domu rozkładamy delikatnie kwiaty bzu na papierze, by umożliwić ewentualnym ich mieszkańcom ewakuację ;) Nie polecam potrząsania baldachami, pozbywamy się bowiem wtedy nie tylko robaczków, ale i pyłku kwiatowego. Następnie, bezpośrednio nad naczyniem w którym będziemy przygotowywać syrop, odcinamy kwiaty bzu tak, by zachować jak najmniejsze części zielonych gałązek (to one bowiem mogą nadać syropowi gorzkiego posmaku). Im więcej mamy kwiatów, tym mocniejszy będzie nasz produkt końcowy, jednak nawet z 10-15 dużych baldachów otrzymamy aromatyczny, delikatny syrop.
Po oberwaniu kwiatów przygotowujemy zalewę : zagotowujemy wodę z cukrem i kwaskiem (lub sokiem z cytryny) i wrzątkiem zalewamy kwiaty (wszystkie muszą być zakryte syropem), przykrywamy i odstawiamy na 2-4 dni, delikatnie mieszając zawartość naczynia mniej więcej raz dziennie. Następnie dokładnie filtrujemy syrop i przelewamy do wyparzonych butelek; jeśli chcemy przechowywać go dosyć długo, radzę syrop zapasteryzować (możemy zagotować go tuż przed wlaniem do butelek). Syrop który nie jest pasteryzowany przechowuję zawsze w lodówce, a pasteryzowany – w piwnicy. Po otwarciu syrop przechowujemy w lodówce.

14.06.2011

Sushi

Sushi jadłam już raz wykonane przez naszego kolegę i tamto było mistrzowskie :)  Przyznam, że trochę się bałam najpierw gotowania ryżu, a potem zwijania.  Okazało się jednak, że nie jest to aż takie straszne, wystarczy dobrze moczyć ręce.  Oczywiście moja wersja nie należy do popisowych wykonań (według mnie dałam za dużo ryżu i za mało warzyw czy ryby), ale jak na pierwsze zawijanie chyba jest przyzwoita.  Opinie były różne , od "niedobre" poprzez "da się zjeść" do "mogłabym tak jeść".




Składniki:

* 375 g ryżu
* ogórek
* awokado
* 6 listków suszonych alg morskich
* pasta wasabi
* wędzony łosoś
* imbir do sushi
* sos sojowy
* paluszki krabowe, czy inne dodatki
Wykonanie:



Przygotowanie ryżu:

Wypłucz ryż w wodzie i odlej wodę. Delikatnie przemieszaj ryż. Ponownie wypłucz ryż w wodzie i wodę odlej. Jeszcze raz przemieszaj ryż. Przepłucz ryż jeszcze 2 razy już bez mieszania po odlaniu wody. Zalej ryż wodą i pozostaw na 20-30 minut. Odcedź namoczony ryż przez sito i wsyp do garnka o grubym dnie. Dolej wodę (tyle ile było suchego ryżu) i przykryj pokrywą. Wstaw na nagrzany palnik do chwili zagotowania. Zamieszaj ryż, ponownie przykryj pokrywą i przestaw na inny palnik ustawiony na minimalny ogień. Podgrzewaj 15 minut bez podnoszenia pokrywy, aby nie odparować wody. Zdejmij garnek z palnika i nie odkrywaj go przez kolejne 15 minut. Przygotuj zaprawę do ryżu: 9 łyżek octu ryżowego, 5-7 płaskich łyżek cukru, 2 płaskie łyżeczki soli. Dodaj zaprawę i wymieszaj. Letni ryż ułóż na 2/3 powierzchni lista alg morskich (listek kładziemy na macie bambusowej błyszczącą stroną do dołu). Na środku ryżu posmaruj wzdłuż cienką warstwę pasty wasabi i ułóż na niej paski ogórka (średnica ok. 5 mm), paski awokado i rybę. Zawiń przy pomocy maty bambusowej i pokrój na kawałki o średnicy ok. 2,5 cm.
Do podania sushi podajemy sos sojowy do zamaczania i marynowany imbir, który ma za zadanie oczyścić kubki smakowe pomiędzy kolejnymi rodzajami sushi.

13.06.2011

Ciasto ucierane z truskawkami

Rok temu bardzo podobnie spędziłam weekend.  Tamten był wspaniały, ten chyba jeszcze bardziej.  Dynie nieco mniejsze niż rok temu, ale za to jagód więcej.  Co się nie zmieniło?  Ciasto to samo - ucierane z truskawkami.  Najlepsze na świecie, jeszcze ciepłe, jedzone na huśtawce, z kawą, a wszędzie śpiewały ptaki.


 

Składniki:

  • ½ kostki masła lub margaryny
  • trochę ponad 2 szklanki mąki
  • 4 jajka
  • niecała szklanka cukru
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia
  • 1/3 szklanki mleka
  • truskawki

Wykonanie:
Jajka utrzeć z cukrem, aż cukier się rozpuści. Masło roztopić i ostudzone dodać do jajek. Wymieszać, dodać mleko a na końcu delikatnie wmieszać mąkę. Wylać ciasto na tortownicę (nasze pieczone w prodiżu). Na wierzch położyć owoce. Piec w temperaturze 180 stopni przez około 40 minut, aż będzie lekko brązowe. Sprawdzić patyczkiem czy środek nie jest mokry.

12.06.2011

Zapiekanka makaronowa

Jakiś czas temu dostałam od Makro paczuszkę z produktami Fine Food.  Identyczną paczuszkę dostała też Ulla.  Dlatego postanowiłyśmy w sobotę wspólnie pokucharzyć i przygotować makaronową zapiekankę.  Moja wersja to wersja ekspresowa dla zabieganych mam.  W międzyczasie okazało się, że Ulla też zabieganą mamą jest i nie do końca wyszło nam tak jak wyjść powinno, ale do 3 razy sztuka.  Ulla za trzecim zgramy się idealnie - mocno w to wierzę .


 

Składniki

* makaron świderki
* 3 - 4 plastry szynki parmeńskiej
* 1 puszka krojonych pomidorów
* garść oliwek (dałam tylko w niektórych porcjach)
* bazylia
* pół puszki kukurydzy
* ser żółty


Wykonanie:


Makaron gotujemy al dente. Nagrzewamy piekarnik do 180 stopni. Przygotowujemy naczynka do zapiekania (kilka małych lub 1 większe). Szynkę kroimy na kawałki, bazylię dość grubo siekamy. W misce mieszamy ugotowany makaron i pozostałe składniki. Dodajemy część startego sera. Przekładamy do naczynek i po wierzchu posypujemy resztą startego sera. Zapiekamy około 15 - 20 minut. Gotowe dekorujemy bazylią.

11.06.2011

Makaron w sosie truskawkowo-serowym

Banalne składniki, proste wykonanie, a jaki efekt.  Ja podałam swój sos w muszlach, ale spokojnie można użyć kokardek, świderków czy nitek i serowym sosem polać makaron.  Uczta gwarantowana.

 

Składniki:

* 2 porcje makaronu
* 100 g ricotty
* 100 g truskawek
* cukier do smaku
* ew. kawałki truskawek, mięta do dekoracji



Wykonanie:

Makaron gotujemy. Ser, truskawki i cukier miksujemy. Makaron polewamy sosem, muszle nadziewamy, podajemy z kawałkami truskawek.

8.06.2011

Truskawkowy deser lodowy straciatella

Troszkę jak semifreddo, chociaż nie do końca.  Pomysł powstał ponieważ po torcie zostało mi trochę kremówki i mascarpone, a obok w lodówce leżała czekolada.  Truskawki o tej porze obowiązkowo.  Mój syn był zachwycony, a jadł wersję dość rozmrożoną.  Podane składniki wystarczą na około 2- 3 porcje.


 

Składniki:

* 125 g śmietany kremówki
* 125 g mascarpone
* 3 łyżki cukru waniliowego
* 4 kostki czekolady
* 100 g truskawek



Wykonanie:



Truskawki myjemy i miksujemy z około 1 łyżką cukru (w zależności od ich słodkości). Czekoladę drobno siekamy. Kremówkę ubijamy na sztywno. Mascarpone mieszamy z cukrem i łączymy z ubitą kremówką. Do serowej masy dodajemy połowę zmiksowanych truskawek i posiekaną czekoladę i ponownie mieszamy. Wylewamy do naczynia (wybieramy taki, które można wstawić do zamrażalnika). Na wierch wylewamy w porcjach resztę zmiksowanych truskawek i patyczkiem robimy wzorki. Przykrywamy folią lub pokrywką i wstawiamy na kilka godzin do lodówki. Przed podaniem wyjmujemy na kilkanaście minut tak, aby deser odtajał.

5.06.2011

Tort dla koszykarza

Mój syn dzisiaj kończy swoje pierwsze naste urodziny.  Ponieważ ostatnio zapałał miłością do koszykówki postanowiłam przygotować właśnie taki tort.  Miał być lekki i smaczny, dlatego też powstała wersja jogurtowa.  Ładnych zdjęć niestety nie będzie, bo tortu już nie ma.




Składniki na biszkopt:
  • 8 jaj
  • ponad szklanka mąki pszennej
  • 2,5 łyżki mąki ziemniaczanej
  • pół szklanki cukru
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia

Wykonanie:
Białka ubijamy z cukrem, a następnie dodajmy po 1 żółtku nadal ubijając i delikatnie dodajemy mąki wymieszane z proszkiem do pieczenia.
Przelewamy do tortownicy wyłożonej papierem do pieczenia (wykładam dno, a boki smaruję masłem i posypuję bułką tartą). Pieczemy ok 40 minut w temperaturze 180 stopni.
Używam blachy 26 cm.


Składniki na masę jogurtową:
  • 500 ml jogurtu (użyłam brzoskwiniowego)
  • 1 łyżka żelatyny (jeśli nie jest tak gorąco jak teraz można użyć nieco mniej)
  • 1 łyżeczka pomarańczowego barwnika (opcjonalnie)


Wykonanie:
Żelatynę zalewamy odrobiną gorącej wody i mieszamy do rozpuszczenia.  Jogurt (w temperaturze pokojowej, inaczej żelatyna zetnie się zbyt szybko i powstaną grudki) mieszamy z przestudzoną żelatyną.  Odstawiamy aż lekko stężeje.  Następnie smarujemy przekrojony biszkopt.

Składniki na masę z mascarpone:
  • 1/2 kg sera mascarpone, schłodzonego
  • 5 łyżek cukru pudru
  • 1 łyżeczka ekstraktu z wanilii
  • 1/2 szklanki śmietanki kremowej 30%, bardzo zimnej
  • barwnik pomarańczowy i czarny


Wykonanie:

Ser mascarpone wymieszać (na niskich obrotach robotem) z cukrem i ekstraktem a następnie z ubitą na bardzo sztywną pianę śmietanką kremową (też robiłam to robotem).  Odłożyć 2 - 3 łyżki masy.  Do większości masy dodać pomarańczowy barwnik i wymieszać.  Do odłożonych 2 - 3 łyżek masy dodać czarny barwnik i wymieszać.  Przełożony biszkopt grubo posmarować pomarańczową masą.  Następnie czarną masę przełożyć do szprycy i wycisnąć wzorki.  Tort schłodzić.



4.06.2011

Pizza dziecięca

Na dzień dziecka dzieci samodzielnie przygotowały pizzę.  Moja rola polegała jedynie na przygotowaniu ciasta i robieniu zdjęć.  Nie muszę mówić, że smakowała wyśmienicie.  Potrzebowaliśmy przepisu ekspresowego i oczywiście w miarę zdrowego, stąd też wybór składników.  Pizzę przygotowaliśmy w ramach konkursu organizowanego przez Pudliszki.





Składniki na ciasto:
  • 500 g mąki pszennej
  • 3 g drożdży instant
  • około 1 szklanki letniego mleka
  • 1 łyżka oliwy z oliwek
Pozostałe składniki:
  • 1 słoiczek koncentratu pomidorowego z bazylią Pudliszki
  • kilka pieczarek
  • 10 dag sera
  • kilka plasterków szynki parmeńskiej
  • pół puszki kukurydzy
  • garść liści świeżej bazylii

Wykonanie:
Wszystkie składniki (oprócz mleka) wymieszać.  Stopniowo dolewać mleko i wyrabiać ciasto.  Kiedy ciasto będzie już gładkie i sprężyste odstawić na kilkanaście minut, żeby podrosło.  Następnie przekroić na pół.  Z każdej części rozwałkować jak najcieńszy placek.
Kiedy ciasto wyrasta zetrzeć ser, umyć i pokroić pieczarki, a następnie przez chwilę podsmażyć na patelni.  Szynkę pokroić na kawałki.  Piekarnik nagarzać do 200 stopni.
Każdy rozwałkowany kawałek posmarować koncentratem pomidorowym z bazylią.  Następnie posypać szynką, pieczarkami, kukurydzą a na koniec startym serem.  Pizzę pieczemy przez około 10 minut.  Upieczona posypujemy liśćmi bazylii.


LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...